9:00 - 15:30 (posledný vstup 14:30)

Novinky a aktuality

04 Jul
Novinky na letnú sezónu v skanzene Pribylina - tlačová správa
04.07.2023

Novinky na letnú sezónu v skanzene Pribylina - tlačová správa

(Liptov, 4. júla) Nové lektorské sprievody, výstava sakrálnych plastík či plánovaná expozícia venovaná liečivým bylinkám, to je len niekoľko noviniek, ktoré vás potešia počas návštevy skanzenu v Pribyline.

 

Múzeum liptovskej dediny skanzen Pribylina pozýva návštevníkov na novú letnú sezónu, ktorá sa ponesie v znamení klasických prvkov ale aj noviniek, ktorými sa Liptovské múzeum právom pýši.

 

Spomedzi všetkých desať lokalít Liptovského múzea je najnavštevovanejšie Múzeum liptovskej dediny skanzen Pribylina. To je dôvod, pre ktorý sa Liptovské múzeum dlhodobo snaží o vylepšenie stálych služieb a vyvíjanie nových, ktoré prilákajú čoraz náročnejšieho návštevníka k objaveniu krás tradičnej liptovskej usadlosti.

 

Modernejšie služby skanzenu začínajú lektorskými sprievodmi, ktoré sú často najdôležitejším kontaktom s návštevníkmi. „Múzeum pristúpilo k novému lektorskému sprievodu v skanzene, ktorý má teraz päť zastavení a začína sa každú hodinu. Diváci sa postupne zastavia pri opise histórie vzniku skanzenu, ktorý je spojený so vznikom vodnej nádrže Liptovská Mara a prechádzajú ku opisu skladby dediny. Následne pútavou formou spoznávajú dejiny kaštieľa a jeho dávnych aj novších majiteľov, spôsob stavania dreveníc až napokon zakončia svoj sprievod v neskorogotickom kostole z Liptovskej Mary, ktorý je zdobený prenesenými freskami pôvodného marského kostola,“ hovorí Rastislav Molda, poverený riaditeľ múzea.

 

Moderné lektorské sprievody nie sú jedinou novinkou v múzeu. Pre milovníkov starého umenia je v kostole zo zatopenej obce Liptovská Mara inštalovaná výstava sakrálnych plastík, ktoré múzeum nadobudlo už v svojich počiatkoch a dnes patria medzi najunikátnejšie zbierkové predmety múzea. Umiestnením v kostole sa tak symbolicky prinavrátili na miesta, pre ktoré boli vytvorené.

 

Navyše, už v najbližších dňoch pribudne v skanzene nová expozícia venovaná liečivým bylinkám, ktoré poznali a používali starí obyvatelia liptovských dediniek a usadlostí. „Príjemným spestrením expozície je to, že malí aj veľkí návštevníci hravou formou spoznajú nielen bylinky ale aj ich samotné účinky,“ dodáva poverený riaditeľ.

 

Novinky letnej sezóny 2023 doplnia už tradičné atrakcie skanzenu v prírode, akými sú jazda Považskou lesnou železnicou, ktorá premáva každý štvrtok až nedeľu pre návštevníkov bezplatne, ukážky tradičnej liptovskej architektúry, či rozsiahla oddychová zóna s náučným chodníkom, medvedím brlohom či rozhľadňou, ktorá slúži na objavovanie Západných a Belianskych Tatier.

 

Navštívte skanzen Pribylina sami, s rodinou alebo so štvornohými miláčikmi a objavte čaro liptovskej dediny posadenej do podtatranského prostredia. Navštívte Múzeum liptovskej dediny skanzen Pribylina.

 

Awesome Image